Atv Motor Cezalarında Yeni Dönem

Atv Motor Cezalarında Yeni Dönem

Ehliyetsiz Atv ve Utv Kullanma Cezaları Ne Kadar?

Trafiğe her çıkan otomobilin yapması gereken bazı zorunlulukları olduğu gibi (trafik sigortası, muayene vb) atv motorlar içinde bir çok yapılması gereken zorunlu işlemler vardır.  Bu zorunluluklarını yapmayan sürücülere bir takı cezalar kesilmektedir. Sizlere en temel yapılması gereken işlemleri sırası ile anlatacağım.

Atv motor Ehliyetsiz Kullanma Cezası

Atv motorlar ile trafiğe çıkacaksanız mutlaka ehliyet kullanmalısınız. Eğer ehliyet kullanmazsanız herhangi bir kaza durumunda kesinlikle tek suçlu siz oluyorsunuz. Fakat şunuda hatırlatmak lazım ki bütün atv motorlar ile trafiğe çıkılmamaktadır. Hangi atv motorlar ile trafiğe çıkıldığını öğrenmek için tıklayınız.

Atv motorlu taşıtlar vergisi cezası

Atv motorlarımızın vergi zamanı geldi ve vergisini ödemeyi unuttuk. Atv motor vergi gecikme cezası ne kadar sizlere onun ile ilgili bilgi vermek istiyorum. 2010 yılı itibari ile faizler aylık olarak uygulanmaktadır. Faiz oranı ise %1,4 olarak  belirlenmiştir. Hesaplama yapılırken ödemeniz gereken verginin yüzdesi olarak hesaplanmaktadır. Atv motor vergisi öğrenmek için tıklayınız.

Diğer bir soru ise motorlu taşıtlar vergisi ödenmemesi durumunda polis çevirmesinde fark edilirse ilk etapta uyarı ikinci bir yakalanmasında ise ceza kesildiği söylenmektedir. Vergi gecikmesi durumunda çok fazla gecikmesi olması durumunda vergi dairesi tarafından icra yolu ile haciz işlemleri başlatılır ve trafik polisi yakalaması durumunda ise aracınız bağlanmaktadır. (Alıntıdır)

Atv motor Kask takmama cezası

Araçlarda kişisel olarak güvenlik aracı olan emniyet kemeri nasılsa trafiğe çıkan tüm motosikletlerde güvenlik ekipmanı ise motosiklet kasklarıdır. Devlet tarafından motosiklet kullanıcılarının tümüne kask takma zorunluluğu getirilmiştir. Trafik polisi çevirmesine yakalanması durumunda 2016 yılı motosiklet kask cezası miktarı olarak 92tl para cezasına çarptırılırsınız.

Atv muayene Cezası Hesaplama ve cezası ne kadar?

Atv motorlarda yine araçlar gibi muayene girmek zorundadır. Bu süreyi geçirmeniz durumunda size aylık olarak %5 muayene geciktirme zammı uygulanır. Ayrıca trafik polisi tarafından yakalanmanız durumunda ise 92tl idari ceza uygulanır.

Atv sigorta cezası ne kadar ve gecikme cezası ne kadar?

En katı ceza sigorta konusunda yaptırım uygulanmaktadır. Sigorta yapılmaması durumunda trafik polisine yakalandığınız zaman aşağıdaki durumlar ile karşılaşacaksınız.

 1. Kaza yapılmaması durumunda yapılan indirimden yararlanamıyorsunuz.
 2. Aracınız yakalandığınız yerde bağlanır ve otoparka çekilir. Otopark parası ve çekici parası ödemek zorunda kalacaksınız.
 3. 92tl idari ceza parası alacaksınız.
 4. Kaza yapmanız durumunda her iki tarafın zararını kendiniz karşılayacaksınız.

Yukarıdaki tüm ceza tutarları yıllara göre değişmektedir. Tüm vergi hesaplama isteklerinizi forum kısmına üye olmadan konu açabilir veya yorum yazarak destek alabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. salim milas dedi ki:

  ciddi cezalar mevcut , faydalı bir yazı olmuş.

 2. Adem KILIÇ dedi ki:

  büyük bir atv kullanmak her zaman hayallerim arasında. onun keyfi ve havası çook farklıdır.

 3. Kerim dedi ki:

  Bu kadar ciddi cezaların bulanacağını düşünmüyordum. Yararlı bir paylaşım olmuş.

 4. Poyraz dedi ki:

  ATV gerçekten çok ciddi tehlikeli olan bir araç, bu yüzden bu cezaları uygulamaları gayet güzel olmuş sağlık herşeyden önemli. İnsanlar sağlığını değil ama, alacağı ceza yüzünden ödeyeceği parayı düşünebliyor.

 5. aslan dedi ki:

  bence ehliyetsiz araç kullanmaktan daha tehlikeli atv araçlar hem hızlı hem kontrolsüz

 6. Deniz dedi ki:

  aslan arkadaşıma katılıyorum kesinlikle ehliyet olmalı ve cezalar caydırıcı olmalı. çünkü devrilme riski çok fazla. çoluk çocğumuzu korumalıyız.

 7. Talha dedi ki:

  Cezalar gerçekten caydırıcı nitelikte. Bundan sonra daha dikkatli bir kullanıcı olacağım.

 8. Mehmet dedi ki:

  cezalar konusudan ATV ninde olması bence iyi olmuş sonuçta oda bir motorlu araç ve kaza sonucunda insan yaralanabilir veya daha kötüsü olabilir

 9. Gönül dedi ki:

  Atv motor almayı düşünüyordum neredeyse normal bir araba ile hiç bir farkı kalmamış. Sanki cezaları biraz ağır olmuş gibi

 10. Anonim dedi ki:

  Atv motor cezaları hakkında güzel bir bilgi teşekkürler

 11. Orhan Matrak dedi ki:

  Kask cezasının 92 Tl olduğunu öğrenmem çok iyi oldu. Teşekkürler bilgilendirme için.

Yorum Yaz