Elektrikli Atv Motorlar Hakkında Bilgi

Elektrikli Atv Motorlar Hakkında Bilgi

Elektrikli Atv Motorlar

ATV araçlar, çok fonksiyonel ve pratik bir kullanımı olması nedeniyle, gün geçtikçe satışı artan bir araç olarak yollarda görmekteyiz. Benzinli motorlarda karşılaşılan yüksek yakıt tüketimi ve çevreye saldığı gazlar nedeniyle, yüksek emisyon değerlerine sahip olması gibi dezavantajlara sahiptir. Bu nedenle, elektrikli ATV modelleri özellikle ön plana çıkmaktadır.

 Elektrikli ATV’lerde Hangi Ehliyet Alınması Gerekmektedir?

Elektrikli araçlarda ehliyet zorunluluğu 250 Watt ve üzerinde güce sahip motorlarda gerekmektedir. Elektrikli ATV araçların en düşük motor gücü 1500 Watt olması nedeniyle, A1 seviyesinde sürücü belgesine sahip olunması zorunluluğu var denilebilir. Sadece sürücü belgesi değil, kullanılması sırasında kişisel koruyucu ekipman olarak kask kullanılması da herhangi bir güç sınırlaması olmadan zorunlu tutulmuştur. Sürücü belge sınıfı olarak A1 sınıfı için sınır 16 yaş olduğu için, elektrikli ATV kullanmak için 16 yaşının doldurulmuş olması gerekmektedir.

 ATV Araçlarda Hangi Tip Yakıt Kullanılmaktadır?

ATV araçların benzinli ve elektrikli motor seçenekleri vardır. ATV araçlar off road ve on road olmak üzere ikiye ayrılır. Off Road ATV’ler trafiğe kesinlikle çıkamaz, tescil ve plaka işlemi yapılmaz. Trafiğe çıkan bir Off Road ATV sürücüsüne çok yüksek bir miktarda ceza uygulanmaktadır. Bu nedenle trafiğe çıkması sakıncalıdır. Hiçbir vergi ya da trafik işlemi yapılmayan aracın satışı da, sözleşme ile gerçekleştirilir.

On Road ATV’de ise B ehliyet zorunluluğu vardır ve MTV ödemek zorundadır. Plaka alması ve trafik tescil işlemlerinin yaptırılmış olması gerekmektedir. Her 2 yılda bir defa muayene yapılması zorunludur ve KDV, MTV ve ÖTV gibi vergiler uygulanmaktadır.

Bunlar; benzinli modeller için uygulanan prosedürlerdir. Elektrikli ATV motorlarda, 250 Watt ve üzeri olan modellerde trafik tescil zorunluluğu vardır. 250 Watt ve üzeri güce sahip olan tüm Elektrikli ATV motorlarda sürücü için ehliyet, ruhsat, trafik tescil, plaka ve sigorta zorunluluğu bulunmaktadır.

 Elektrikli ATV Motorların Hayatımıza Kattıkları Nelerdir?

Elektrikli ATV motorlar düşük yakıt nedeniyle özellikle tercih edilmesinin yanında, çevreye zararsız düşük emisyon değerleri nedeniyle de tercih edilmektedir. Elektrik maliyetleri ve benzin ücretleri kıyaslandığında %80 üzerinde tasarruf sağladığı ortaya çıkan elektrikli motor, geleceğin modeli haline gelmektedir. Elektrik prizine bağlanarak hızlı bir şekilde şarj edilebilen ve çok seri bir şekilde 40 km ve üzerine çıkan elektrikli motorlar, sessiz çalışması nedeniyle de tercihe edilen ve teşvik edilen ATV Modelleridir.

 Elektrikli ATV Motorların Geleceği

Elektrikli ATV Motorlar, Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşan bir motor türü olması nedeniyle ilk başlarda karşılaşılan şarj istasyonu bulma noktasındaki sıkıntılar ve bunun yanında ikinci el satışları konusunda, bilgi eksikliğinden kaynaklanan bazı eksiklikler her geçen gün ortadan kalkmaktadır. Özellikle hibrit ve elektrikli motorların üstün teknoloji ürünü, ekonomik yakıt tipinin duyurulması, yaygınlaşması için büyük bir etki sağlamış, ikinci el piyasasında aranılan özellik haline gelmiştir.

 Çevre Dostu Elektrikli ATV Motorlar

Elektrikli ATV motorlar, birçok marka tarafından üretilerek piyasaya sürülmektedir. En çok tasarruf kalemi olarak yakıt olarak bilinmesi nedeniyle, yüksek miktarlarda ücretlerin düşüyor olması, maliyetler noktasında çıkan masrafları bertaraf etmektedir. Hem şehir içi hem doğada kullanılması özellikle yaz aylarında muhteşem bir zevk veren ATV, büyük şehirlerde de yaygınlaşarak, yollarda kendini fark ettirmeye başlamıştır. Çevre dostu motor olarak da değerlendirilen elektrikli motorların, çevreye ve doğaya verdiği zararın minimum olduğu düşünülürse, bu araçların metropollerde daha sık kullanılması teşvik edilebilir.

 

Not: Bilgiler en kısa sürede tekrar gözden geçirilecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz